Кілька заключних зауважень. За попереднім планом, як, мабуть, пам'ятає читач з передмови, за казками Н. О. Винокурової повинні були послідувати інші записані мною казкові матеріали Верхнеленского краю: казки ангінскіх сказителей - Є. Ананьєва і Ф. Аксаментова, казки П. Болипедворской (з с . Житова) та ін Але, на жаль, за той, майже в п'ятнадцять місяців, проміжок, що відокремлює справжні рядки від дати передмови, початковими планами і намірам довелося істотно змінитися.

Перш за все, внаслідок матеріальних і технічних труднощів довелося відмовитися від думки опублікувати збірку збережених текстів цілком. Доводиться обмежитися тільки текстами Н. О. Винокурової, і що випускається збірник є, таким чином, тільки випуском першим. І важко сказати, чи вдасться в більш-менш недалекому майбутньому здійснити думка про видання другого і наступних випусків.

Разом з тим відпав і ряд інших початкових припущень та обіцянок. Відпала (сподіваюся, все-таки тимчасово) стаття про говірці, відпав ряд передбачуваних супровідних приміток, довелося відмовитися і від таких, украй необхідних для дослідника, матеріалів, як Предметний покажчик, покажчик найголовніших сюжетів і варіантів і т. п. Єдине, що вдалося здійснити - опублікування словникового матеріалу.

Користуючись нагодою, вважаю за необхідне зробити кілька доповнень і до того, що було сказано в передмові.

У передмові не було згадано про те, чи відповідає порядок розташування казок у збірці того порядку, в якому розповідала їх Н. О.

Повинен зазначити, що і план початкового розподілу матеріалу збірника піддався несподівано вторгнення деяких зовнішніх обставин, в яких не винні ні автор, ні редакція, в результаті - довелося вдатися до суто штучного поділу, віднісши в першу частину казки фантастичні, а в другу - казки новелістичної характеру. Порядок же, в якому розповідалися казки Н. О., був наступний: в перший день вона розповіла чотири казки - казку про купецької дочки і кучері (№ 18), про вірній дружині (№ 19), про купецької дочки і розбійників (№ 20 ), і про чудовий сина, - сюжет Царя-Салтана (№ 2). Наступний день був початий казкою про чаклуна і його учня (№ 4); далі казки слідували в такому порядку (вказую тільки № № мого збірника): 6,1, 21,16,15, 8, 9,10, 5,11, 13,12,22,14,3,7,17.

Крім того, вона повідомила мені казку про Івана-кудряш і дві бувалих-Київщини, які в даний збірник не увійшли. Крім цього матеріалу до репертуару Н. О. входять ще такі сюжети: «Про квакушку» («Царівна-жаба»), «Сім Симеонов», «Три брати - Іван-дурень», «Два солдати одне щастя шукали», «Нужда »,« Солдат пристрасть шукав »,« Сліпа старенька на мосту »,« Про Тіліне і Костильова ». Записати їх мені не вдалося з різних причин.

Особливо слід зупинитися на казці шістнадцятої «Дружина-перевертень». Це, безсумнівно, відгомін почутих якимось чином Наталією Йосипівною (ймовірно, під час жітья її в місті) казок з 1001 ночі. Вона відповідає розповідям Шахерезади: «Молодий цар і чорні острови», «Носій, три багдадських жінки і три царських жебраків», розповідям трьох царствених жебраків і пр. (розповіді від половини третьої ночі і до половини вісімнадцятого).

Текст Н. О. Винокурової часом дуже близький до тексту 1001 ночі. Приспання чоловіка і нічний подорож дружини, оборотнічество і, особливо, вечір у трьох красунь у присутності носія. Збереглися навіть і такі деталі, як прихід кривих, покара собак, зачарованих женихів і т. д. Але в той же час розповідь М. О. аж ніяк не можна назвати простим викладом або переказом. Її варіант у повному сенсі творча переробка, де епізоди і теми Шахерезади послужив тільки опорними пунктами.

Причому, вірна своєму художньому методу, вона відкидає буйну і строкату фантастику східної казки, але з особливою любов'ю і ретельністю затримується на моментах побутової обстановки, по-своєму сприймаючи й осмислювання їх. Якщо, наприклад, носильник Шахерезади просить дозволу взяти участь у бенкеті наступними словами: «Ви одні, і з вами немає чоловіків, які могли б зайняти вас своїми розмовами ... жінки ж не можуть веселитися по-справжньому без чоловіків »ит.д., то аргументація, яку вкладає в уста носильникові наша сказительниця зовсім іншого характеру:« ... дазвольте мені етот вечір посматреть. Зрос я в бідному становищі, ніколи етаково нелідал ». Не буду зупинятися на інших деталях.

На закінчення - одна поправка. Я вказав у передмові, в якості одного з істотних чинників у житті та розвитку російсько-сибірських казок, вплив фольклору тубільних племен. Але при цьому я додав, що в записаних мною текстах і матеріалах цих впливів я не зміг знайти. Доводиться визнати в поспішності останнього зауваження. Додаткові вивчення приводять мене до необхідності визнати сліди цього впливу і в записаних мною текстах, зокрема, і в казках Н. О. Винокурової. Втім, цьому питанню маю намір я присвятити особливу статтю.

ВІДКРИТИ ДИТЯЧИЙ ЦЕНТР

РОЗВИТОК ДИТИНИ

КЛУБ ДЛЯ БАТЬКІВ

ПРОПОЗИЦІЇ

ПУБЛІКАЦІЇ

КОРИСНІ АДРЕСИ

Написати нам

Обмен ссылками

Сценарії дитячих свят

Як обрати гарний Дитячий центр

Як обрати гарний Дитячий центр раннього розвитку?

На сьогоднішній день спеціалізовані центри і дитячі клуби, що пропонують ранній розвиток, можуть поставити перед питанням багатьох батьків. Фахівці прогнозують що розвиваючі заняття для дитини в дитячому центрі дуже скоро стануть звичайним явищем, як колись стали шкільні секції, це визнають і сучасні батьки. Детальніше про дитячі центри та дитячі клуби

Дитячі центри - погляд зсередини. Центр розвитку дитини – бізнес чи покликання?

Всі народжуються з приблизно однаковими шансами, але основа майбутнього для кожного закладається в дитинстві, спочатку в сім'ї, а потім в тих установах, де дитина отримає свій перший життєвий досвід, який надалі і визначить його Долю. Детальніше про бізнес дитячий центр

online

Меня зовут Лиза, могу ли я вам помочь?

Оставьте свой телефон и я свяжусь с вами

Ваш телефон принят!

Пример Пример